неделя, 1 март 2020 г.

Как Дягилев става създател на моите балети - Михаил Фокин


„Против течението“
Откъси от спомените на балетмайстора Михаил Фокин
Изд. Ленинград  „ Изкуство“ 1981г.

„Как Дягилев става създател на моите балети“
(XII глава със съкращения)

биография, спомени, балет, история на руските сезони в париж
 Сергей Дягилев, "Откровена биография на великият предприемач"

Дягилев ме привлече да поставя няколко хореографии (които вече бях направил в Санкт Петербург) за неговата частна трупа, с които да се открие сезонът в Париж през май 1909г., но при условие, че Фокинските балети ще се превърнат в Дягилевски балети, като аз разбира се, не се съгласих на такива комбинации. Тогава не само аз, но и всички, които бяха близки с театъра, както и самият Дягилев, не можехме да си представим, че взимайки тези готови работи, той ще завладее Париж чрез тях и че ще се нарече създател на тези работи. Тогава се смеехме, че Дягилев въобще ще прослави творците и балетмайсторите, и че в Британската енциклопедия неговото име ще е записано като реформатор на балета и неговите най-добри произведения ще се наричат „Карнавал“, както и че ще използва и други  заглавия на моите балети. 

За всички беше ясно, че Дягилев е предприемач, организатор и забележителен организатор в областта на изкуствата. Вместо „Ballet Russe“ с директор Сергей Дягилев, както се наричаха неговите първи сезони, той ще преименува балета на „Serge Diaghileff Ballet Russe“, като по-късно тези сезони ще се назоват „Diaghileff Ballet като „Russe” ще се отнеме, което е доста несправедливо да наречем по този начин това предприемачество, свързвайки го само с едно единствено име. Обаче някои поклонници на Дягилев постепенно назоваха и определиха тези сезони точно като „Балет на Дягилев“. Известен сега като „Силфида“, моят балет „Шопениана“ беше създаден в Санкт Петербург през 1907г. за благотворително общество и за театралното училище, после беше създаден за Варшавския държавен театър, а по-късно и за Маринския театър, като най-накрая през 1909г. Дягилев откупи правата на постановката, като я нарече „Силфида“. Защо го направи? Никой от останалите пет театъра, които представяха този мой балет преди Дягилев не го преименуваха. Защо Дягилев го направи?

За да се преувеличи заслугата на Дягилев, първо му се преписват чужди произведения. Второ – преписват му се идеи, които той е получил от други сътрудници. Трето – приписва му се план на реформа, която той нито в устна, нито в писмена форма е представил. Четвърто – преписва му се ръководство, което може би да се е проявило във втория период като предприемаческа дейност, когато той става „създател“ на таланти, но което е било абсолютно немислимо през първия период, когато той пропагандира руското изкуство в лицето на артисти като Бакст, Бенуа, Рьорих, Головин, композиторът Римски Корсаков, Мусордски, Стравински, балетмайсторът Фокин и артисти като Шаляпин и Павлова. Никой от споменатите лица не се е нуждаел от неговото ръководство и такова не би се допуснало. Но както знаем, често се случва любителите и дилетантите да приписват такива заслуги за ръководство на техните организатори и така се създават легенди. 

Това се случва подари две причини: театралната работа е свързана с много шум и ежедневни реклами в печатните издания. Учените, докторите и химиците работят десетилетия, правейки своите опити в лаборатории, като широката публика нищо не подозира. Те остават неизвестни, докато опитите не се приведат в някакъв полезен резултат. Опитите на театралните деятели обаче не само че привличат вниманието, но и получават възхвала, удивление и възхищение по време на целия процес, от началото до края. И после, ако опитите са неуспешни, започва нова реклама, създава се нов шум и огромен интерес към лицата, които са в центъра на явлението. Втората причина е, че хората на изкуството и техните работи са мимолетно явление. Спектакълът свършва, остават спомените за него, някакво очарование или досада, но самото художествено явление вече го няма. В пресата може да са останали само някакви възторжени отзиви (за голям късмет), но и за някои възхитителни явления може да се е писало само отрицателно от гръмката критика. 

Не познавам никакво театрално явление, за което да не е имало диаметрално противоположни отзиви в пресата. Легендите са създават чрез слова, които може да са искрени, увлекателни, но и тенденциозни и злонамерени. И защо се създаде легендата, че Дягилев е „творец“ на изкуството? Защо той стана това, което никога не е бил? Да се приписва творчески талант на Дягилев и да се възвеличава, това значи, че той изобщо не се цени като такъв, какъвто е бил и не се цени това, което той е създал като продуцент.  Погрешно е и да му се приписва, че е злодей (според Ромола Нижински) или глупак (според Серж Лифар). Чета и други книги, в които той се представя като създател на композитори, художници, балетмайстори, чета и се питам: „Кому е нужно?“. Как може един човек, който се е опитвал да композира музика, но нищо не е създал, да бъде учител на музиканти и създател на композитори? Как може човек, който не рисува, да създава художници? Как този, който не може да покаже и едно единствено движение - се нарича създател на балетмайстори и балети?

Пред мен стоят два ярки образа, които определят и дават представа за Дягилев. Единият, който аз много обичам, независимо от недостатъците, неморалността и даже коварството, е благодарение на изключителното достойнство, и другият образ - прославеният, благодарение на пресата, покровителите и любимците, създавайки несъществуващ Дягилев. Но да се занимаваме с личният живот на Дягилев е недостойно, нито пък да му се приписват сексуални извращения. Кому е нужно това? Нали Дягилев изигра безусловно важна роля не само в руското, но и в световното изкуство. И това е важното.

Ако Дягилев е бил творец, той първо не би могъл да бъде такъв голям организатор, и второ – не би могъл в такъв размер да се възхищава и гордее с чуждото творчество. Не може да има никакви погрешни предположения, че Дягилев е този, който е създал музиката за „Силфида“, „Петрушка“, „Жар птица“, нито да му се приписват декорите на Бенуа, Бакст, Гончаров, нито пък да му се приписва, че е изтанцувал вместо Нижински „Видението на розата“ или че Карсавина не е изтанцувала „Жар птица“. Но често му се приписва, че е създал балети, танци, мизансцени или пък е автор на идеите за тези нови балети. Творчеството на композиторите е на хартия, на декоратора е на платното, на танцьора – пред нашите очи. Но къде е творчеството на балетмайсторите? То е там, пред очите на кордебалета, пред танцьорите, правейки своите композиции, като после хореографията се танцува от други. Но как и кой им е показвал? Дали танцьорите не са самите творци? Не танцуват ли така, както им подсказва таланта? Творчеството на балетмайстора е скрито; когато си е в къщи, през нощта, в тишината, обмисляйки всяко движение, комбинации от линии, изучава партитурите, всяко движение, всяка поза, ритъм, музикална фраза, създава план за танца, измисля преходите, групирането, комбинациите от линии, старанието да се изучи партитурата и музиката на композитора, и всичкото това часове безсънни нощи, но кой ще засвидетелства всичкият този труд?

Знам, че имам неблагодарната задача да кажа истината за човека, за който се говори много погрешно. Но не можем да отречем, че човекът, който организира всичкото това трябва да е с изключителен вкус,  но не е необходимо да е талант или да има каквато и да е техническа подготовка. И никой не се съмнява в това.  Смятам, че Дягилев е проявил много голям такт и мъдрост, че не се е намесвал в работата на Бакст, Бенуа, Стравински, Фокин, понеже ако се е опитал да го направи е щял да срещне голям отпор още в самото начало. И смея да кажа, че при моето дългогодишно сътрудничество с много театри и директори, някои се опитваха да се намесват в моята работа, но те никога не успяваха.

Дягилев е разбирал, че не трябва да се отнася със своите сътрудници по такъв начин, след като е построил своето дело чрез тези артисти. Той не е учил, а се е учил, не е ръководил, а се е ръководил, и не е сгрешил по този начин да постигне своите резултати, с които после да се гордее. Но да се наместваш в чуждото творчество - това не значи, че вече твориш и ти самият. Не е ли странно, че Дягилев никъде не пише за своите реформи в балета, няма никакви изказвания по този въпрос и никой не може да докаже това. Ако някой ме попита какви са възгледите на Дягилев за балета или какви са неговите идеали, - не бих могъл да отговоря. Работих 5 години с него и никога не чух какви са неговите възгледи, идеали в изкуството или някакви теории за направленията в изкуството. Вкус? Да, за това говореше, но в повечето случаи не за неговия, а за вкусът на публиката, на която той поднасяше нашите произведения. 

За музиката говореше от свое име, но никога – за танца. А защо никога не го попитах? Защото когато ме покани да пренеса моите постановки за Парижката сцена, си мислех, че сме съмишленици, защото той беше съгласен с моята програма за реформи в балета и си мислех, че искрено се радва на това което правя. Мислех си, че късите костюми на балерините, започващи от талията и свършвайки малко по-долу са противни и на Дягилев, и че гръцките персонажи облечени в розово трико с атлазени туфли са също толкова противни, както и опънатите ръце и крака (като палки над главата) или като венци - също са престъпление към красотата  на човешкото тяло. И за двама ни това беше много отвратително.  Всичкото това беше ясно и несъмнено. Иначе, той не би се обърнал към мен като хореограф.

И сега, когато си спомням този щастлив период от моя живот, назад през годините, когато ми се струваше всичко ясно, когато се заменяше фалша с искреността, глупостта с истината, си мисля, че това беше необходимо, своевременно и просто. Чувствах, че с тази своя реформа преминахме през хората, които бяха длъжни да я разберат и проповядват. Сега, тридесет години след моят първи контакт със Сергей Павлович разбирам, че той погреба всичкото това завинаги, че не е заразил с тези идеи следващите след мен. Аз виждах в балетите на Дягилев и къси роклички, и ръце над главите, и неуместни трика и рубашки, и старобалетна техника, променена въпреки стила и смисъла на балета. Това не е поради фактът, че Дягилев е изменил на принципите си, или че е еволюирал. Не. Принципи у него нямаше, без тях той измина своя славен път в балетното поле, завоювани чрез труда и мислите на цяла плеяда от групи артисти. Има пословица: „Ако не посееш, няма да пожънеш.“ Сергей Павлович гениално доказа, че такива хора като него умеят да жънат, без да посяват.

Опитах да „заловя“ Дягилев  и да го увлека, но той тръгна към Нижински и други балетмайстори по практически съображения, свързани с неговото производство, не беше нужно повече да ме уговаря по телефона с часове да не приемам други американски поръчки, защото той искаше да е независим от Михаил Фокин.

Може да се каже, че както галеристите, които представят в техните пространства разнообразни школи, периоди, създават място както за класически, така и за ултра модерности, така и Дягилев както колекционера, търговеца, пропагандиста, представя разнообразието на неговия вкус и отсъствието на каквато и да е партийност – и ние трябва да признаем неговото достойнство. Но така ли е, дали така той се представя в различните книги? Не го ли превърнаха в „творец“ на балета, в ръководител на балетни постановки и техен създател. Не се ли казва от Петипа до Дягилев? Той вече не е колекционер, не е и пропагандист. Даже и за пропагандиста са необходими принципи. От одухотвореният балет на Фокин, Дягилев преминава към механичните балети на Нижински, Мясин, отново Нижински и после отново премина към класическите балети на Петипа по музика на Чайковски, отричайки драмата, изразителността, истината и изгради успеха си върху такива амбициозни артисти като Шаляпин и Мусоргски.

Самият Дягилев казва: „ Първо - аз съм голям шарлатанин,  макар и с блясък, второ – аз съм чаровник, и трето – нахал, четвърто – човек с голяма политическа логика и малки количествени принципи, и пето – струва ми се, бездарност. Впрочем, мисля, че намерих моето предназначение – меценатството. Всичко останало, освен парите – ще дойде (mais ca viendra).

Текстът в този блог е изготвен с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура

                                                                                                                         

Няма коментари:

Публикуване на коментар

ПРЕДПОЧИТАНИЯ ЗА ТАНЦ блог платформа с финансовата подкрепа на Национален Фонд "Култура"

    Автор Виолета Витанова Виолета Витанова е артист на свободна практика в областта на съвременния танц и пърформанс. Завършва магистра...