Въпроси на Галина Борисова към Ани Васева:
1. Интересуват ли ви човешките отношения в кризисен период на извънредно положение? Имате ли някакво наблюдение? Промени ли се нещо между общуването ни?
- Класически произведения като „Чумата“ описват подобни феномени, но днес очевидно ситуацията е различна. Първо защото епидемията е много по-добре овладяна (поради напредъка на медицината и поради възможността за налагане на масови мерки) и второ защото днес социалната сегрегация е още по-видима – хигиенната, медицинска, социална, работна, икономическа криза засяга изключително силно най-уязвимите (бедните, бездомните, тези с неизяснен легален статус, живеещите в ситуация на домашно насилие и пр.), а колкото по-високо в социалната пирамида се качваш толкова по-малки са ефектите. Някои разбира се успяват и да експлоатират ситуацията за своя изгода. Станаха очевидни още няколко неща:
- Могат да се вземат мерки, които да окажат много положителен ефект върху екологичната ситуация и качеството на живот, стига да има желание (ограничаване на потока на автомобили, ограничаване на постоянния достъп до определени места и пр.)
- Може да се полага грижа за възрастните хора
- Може да се отделят средства и внимание за здравеопазването
- Театърът може да функционира и без съсипващата обвързаност на брой продадени билети-получена субсидия за следващата година
- Може да се работи добре и ефективно без голяма част от излишните административни, организационни и „рекламни“ свръх-производителни действия
2. По време на физическа изолация, как използвате времето?
- Работя чудесно – на тишина и спокойствие, с повече концентрация и по-малко страничен шум.
3. Онлайн комуникациите правят ли ви по-щастливи или по-нещастни?
- Не бих казала, че общувам по по-различен от досега начин нито че онлайн дейностите ми са се увеличили. Все така избягвам социалните мрежи доколкото е възможно.
4. Кое артистично събитие или акт по време на извънредното положение ви впечатли? Ако да-споделете опита си.
- Не съм гледала нищо ново. Преоткрих чудесния английски сериал „Поаро“, който доказва, че когато всички в екипа си свършат работата не само добре (от режисьора до костюмографа, от графичния дизайнер до актьорите), ами и влагайки свръх-усилия, време и внимание резултатът е впечатляващ.
5. По време на кризата с пандемията covid 19, много артисти представиха своите красиви „образи“ онлайн, но изразителните им лица не създадоха определен контекст. Нулево обяснение защо го правят, за да можем след време да знаем какво е ставало. Вие как се отнасяте към такава активност? Участвахте ли в нея?
- Не знам за какво става дума.
6. Какви са плановете ви до края на годината?
- Подготвяме проекта Ex corpore. Част от него, при нужда, може да се проведе и онлайн – мислим за всякакви варианти.
7. Как си представяте 2021 г.? Ще се променят ли темите, които ще интересуват артистите? Предполагам много хора ще създадат произведения, свързани с кризата от март 2020, как се отнасяте към работене в такава посока и ако да-защо?
- Предпочитам да не си представям нищо. Ще очаквам изненади. Не мисля, че ще остана разочарована.
Няма коментари:
Публикуване на коментар