понеделник, 5 април 2021 г.

Всеки ден е ново бедствие - Ивон Рейнър


„Всеки ден е ново бедствие“
Ивон Рейнър

Родена в Сан Франциско, Ивон Рейнър се мести в Ню Йорк през 1956 на 21 години.

 Ивон Рейнър

През 60-те години на 20 век, Ивон Рейнър е част от малък екип, който започва да играе в Мемориалната църква на Джъдсън на Вашингтон площад в Гринуич Вилидж, сред основателите на Джъдсън Денс Театър. Църквата вече е подпомогнала с галерийното пространство Робърт Раушенберг и други артисти. Не е преувеличено да се каже, че в „Джъдсън“, Рейнер и други артисти са сред основателите на постмодерния танц. От едно от парчетата на Рейнър „Continuous Project - Altered Daily“, се сформира танцовата група Grand Union, в която участват, между другото, Триша Браун, Стив Пакстън и Барбара Дили.

Изследването на танца и тялото, което Райнер отразява е сеизмично и днес. Тя е един от най-големите артисти в САЩ. В личен план е изключително непретенциозна, но въпреки това влиянието й е толкова значително, че е почти трудно да се концептуализира. Райнер беше тази, която включи елементи, които считаме за основи на съвременния танц: като повторението на движения; или танцьори, които говорят; както и артисти, които не са тренирани като танцьори, изпълняващи „делнични“ или „обикновени“ движения, като ходене или бягане. Чувството е почти странно, да си в компанията на някой, който е изследвал подобни основополагащи аспекти на формата в нейния генезис; като да говориш с един от първите визуални художници, които размишляват: "Ами боята?"

Ивон също е и автор на филми и стихотворения, ето едно, написано през 1977г.

Мечтаех за тела, горящи по краищата

Когато се събудих, коремът ми беше студен като изоставена печка

Улиците бяха разчистени, дърветата се огъваха

Въздухът толкова неподвижен, сякаш току-що вдишан

Когато изведнъж забелязах, че е пролет


Рейнър е минималист. Нейната емблематична хореография  Трио А се интерпретира от много поколения. Нейните филми и до днес остават изключително наследство.

Преди Джъдсън Театър, и преди Grand Union, членове на бандата Black Mountain College оказват голямо влияние върху Райнер и нейните връстници. „Основното ми обучение беше с Мърс Кънингам“, казва Рейнър, „Въпреки че всичките му танцьори са учили балет и беше ясно, че влиянието от балета все още се забелязва в работата му,  връзката му с композитора Джон Кейдж оказваше голямо влияние, така че всички ние, които се бяхме събрали около тях, се запознавахме с новите изследвания на Кейдж, който основно се занимаваше с уличните звуци и звуците, създадени не от музикални инструменти, и всички ние бяхме много повлияни от тези изследвания. И от [Робърт] Раушенберг, който правеше костюми за компанията на Кънингам. Така че тези идеи бяха във въздухът."


НЕ Манифест

Не Мнифестът на Рейнът все още е любим на авангардните артисти:

„Не на представянето. Не на виртуозността. Не на трансформациите, магиите и вярванията. Не на блясъка и превъзходството на звездния образ. Не на героичното. Не на антигероичното. Не на боклукчийските образи и художествени метафори. Без участието на изпълнители или призраци. Не на стилът. Не на къмпингуването. Не на съблазняването на зрителя от хитростите на изпълнителя. Не на ексцентричността. Не на преместването или да бъдем премествани.“

Какво е останало от това време? Когато човек се върне назад и погледне всичките изследвания и работи, направени в Ню Йорк през 60-те и 70-те години на миналия век, "No Manifesto" се сблъсква с всичкото това, като се конфронтира с него, разтърсвайки глава.

Оценявайки кариерата си, Рейнър казва, че вижда „дъга“. „Виждам контур. Моите настоящи танци отразяват някои от същите проблеми, които характеризираха ранните ми работи; делничните движения и тренираното движение, четенето на текст, говоренето. В моята настояща трупа, всички са добре обучени и зрели танцьори. В миналото  използвах смесица от обучени и нетренирани танцьори. Правейки хореографии, където се тичаше - всеки може да тича. Сега имам нужда от технически обучени артисти. Но те също ходят, стоят или тичат, както и имам сола, които са смесица от ежедневни, делнични движения, както и от по-сложни технически такива."

Поглеждайки днес върху въздействието на работата на Рейнър, която е проникнала в толкова много настоящи композиции, тя трябва да се чувства някак реабилитирана. Но ето какво казва Ивон: „Не съм в крак с младите, нови хореографи. Но да, дори моята собствена трупа, всички те тук са и хореографи, с техните собствени права. Сигурно съм виждала неща, които може да са ми повлияли, но не мисля, че това работи. Много от работите ми не са записани, не са заснети. Тогава нямаше видео. Дали това е оправдание - не знам. Беше толкова отдавна, аз тогава просто бях приета, сега няма с кого да се състезавам повече... По някакъв начин танцът преоткри колелото. Всяко ново поколение, което се появява, открива своята собствена телесност и изследва тялото отначало. Предполагам, че тялото има толкова много неща, което то може да направи. Трябва да има нови начини за сглобяване на нещата, разбира се, научно изследване на зрението,  свойствата и поведението на светлината, влиянието на музиката, но понякога не знам как го правя, когато започвам с нещо, всъщност изобщо не мисля за източниците. Предполагам, основното е да мисля дали това работи естетически."


Текстът в този блог е изготвен с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура

                                                                                                                         

Няма коментари:

Публикуване на коментар

ПРЕДПОЧИТАНИЯ ЗА ТАНЦ блог платформа с финансовата подкрепа на Национален Фонд "Култура"

    Автор Виолета Витанова Виолета Витанова е артист на свободна практика в областта на съвременния танц и пърформанс. Завършва магистра...